s Jonášem...

Učíme se správně l 

...a s Beatou

Logopedie na doma 

v prodeji 

ZDE>>>>

ringspiralbinder_836x1155

Skype konzultace

se mnou

ZDE>>>>

13055531_1281910535157227_4065684611681156550_n

Postup správného vyvození hlásky L

Ještě předtím než začneme...

Vývoji hlásky L předchází správná realizace hlásek TDN. Tedy ještě předtím, než se do čehokoli pustíme, musíme si zkontrolovat, zda dítě vyslovuje tyto tři hlásky správně!

Správná realizace TDN:

Hrot jazyka je při TDN umístěn za horními řezáky a jazyk je šikmo vzhůru. Při vyslovení hlásek TDN jazyk vytvoří lehký závěr (přimkne se k dásni za horními řezáky a „uzavře“ proud vzduchu) a po uvolnění vzduchu, jazyk lehce odskočí vzad.

Pokud tomu tak není a dítě realizuje hlásky jinak, pak se do nápravy L nepouštějte, protože jako první je potřeba opravit výslovnost těchto tří vývojově předcházejících hlásek.

Toto bývá nejčastější terapeutická chyba.

 

Dechové cvičení

Výdechový proud při realizaci hlásky L prochází po obou bocích jazyka. Výdechový proud je delší a silnější. Proto je dobré ještě před nácvikem hlásky L začít s dechovým cvičením.

 • foukání brčkem do vody
 • foukání do peříčka na ruce
 • foukání do mýdlové vody brčkem
 • foukání do bublifuku
 • foukání do frkačky

Při foukání do brčka a do frkačky dbáme na to, aby dítě mělo zuby u sebe a brčko umístěné před nimi. Zuby nesmí brčko skousávat. Brčko drží pouze rty, jsou těsně obemknuté okolo brčka. Vzduch nesmí nikde unikat. 

 

Motorika mluvidel

Nejprve je nutné nacvičit dva pohyby jazykem v tomto pořadí!

 1. stranové pohyby jazykem – hrot jazyka je umístěn dole uprostřed za dolními řezáky, hrot jazyka se poté posouvá ze středu na dolní stoličku. Nejprve ze středu na jednu stranu a pak na druhou stranu. Následně zkoušíme pohyb jazykem přes střední linii – tedy z jedné strany na druhou.
 2. zvedání jazyka – tedy umístění hrotu jazyka za horní řezáky, kdy zbylá část jazyka padá šikmo vzad a je pevná a rovná. Tato poloha může dětem dělat potíže. Od 3,5 let jsou však na tuto polohu již vyzrálé.

Jak nacvičovat pohyby?

Vždy ukážeme dítěti nejprve to, co po něm chceme a vyžadujeme po něm přímou nápodobu. Pokud se to nedaří, je pravděpoobné, že motorika jazyka dítěte bude vyžadovat cílené a delší cvičení. Pak doporučuji návštěvu logopeda. A to i v případě, že se objeví následující chyby. Pak se do nápravy doma nepouštějte.

DOKUD DÍTĚ NEUMÍ TYTO DVA MOTORICKÉ POHYBY, NENÍ SCHOPNÉ SPRÁVNOU VÝSLOVNOST HLÁSKY L OVLÁDNOUT. PROTO SE DO DALŠÍHO NÁCVIKU PUSŤTE AŽ VE CHVÍLI, KDY DÍTĚ TYTO POHYBY UŽ OPRAVDU UMÍ.

Nejčastější chyby:

 1. Dítě jazýček prohýbá nebo vyplazuje
 2. Zvedá čelist spolu s jazykem.
 3. Přivírá ústa
 4. Zaklání hlavu

Pozor na přirostlou podjazykovou uzdičku:

Pokud se dítěti nedaří jazyk za horní řezáky vůbec zvednout, je potřeba zkontrolovat, jestli nemá přirostlou podjazykovou uzdičku. Více se o ní dočtete v tomto článku: Jazýček ve tvaru srdíčka, aneb přirostlá podjazyková uzdička. 

 

Kdy začít?

Okolo třetího roku je již dítě schopné zvládnout správnou výslovnost hlásky L. Motorická a dechová cvičení můžeme začít zkoušet okolo tří a půl let. Do přímého nácviku se pouštíme po čtvrtém roce.

 

Vyvození správné výslovnosti hlásky L

Vyvodit správnou výslovnost hlásky L můžete zkusit nejprve pomocí přímé nápodoby. Pomalu dítěti ukažte, jak se hláska vyslovuje, a nechte ho to udělat stejně. Může se stát, že vás ihned napodobí. Stane se tak v případě, že je na hlásku již vyzrálé a nebrání mu žádné další nedostatky např. v motorice mluvidel, koncentraci, sluchovém nebo zrakovém vnímání. 

Pokud se přímá nápodoba nepodaří, pak je potřeba nácvik hlásky rozkouskovat na několik fází. Ideálně alespoň na tyto čtyři základní fáze:

 • výchozí poloha – pootevřená ústa na šířku prstu dítěte, jazyk je zvednutý za horní řezáky

14936936_1441853692496243_874700191_n

 • zapojení hlasu – jazyk se opírá o dáseň za zadními zuby a v tu chvíli necháme dítě vyslovit prodloužené LLLLLLL, jazyk stále zůstává nahoře
 • artikulační pohyb jazyka shora dolů – po vyslovení dlouhého LLL jazyk volně plácne shora dolů ZA dolní řezáky

Pokud se dítěti pohyb nedaří, je potřeba ho vyčlenit a cvičit nejprve samostatně. Děti by tento pohyb měly zvládnout alespoň 15× za sebou, abychom si byli jisti, že ho již dobře umí. Pohyb by měl být středně rychlý, pružný a mělo by být slyšet takové lupnutí.

Pokud dítěti jazyk padá dolů a dole se vystrčí, je potřeba pohyb zpomalit a cíleně cvičit spadnutí resp. umístění jazyka za dolní řezáky. Na správné místo dítěti můžete poťukat prstem nebo mu tam máznout třeba trochu marmelády, aby si uvědomilo, kam přesně jazyk umístit. Některé děti potřebují pocitové vjemy spíše než zrakové či sluchové.

Pokud dítě při pádu dolů jazyk příliš vyplazuje vpřed, pak stačí, aby si před ústa dalo ukazováček, jako když chce udělat gesto pšššt. Pokud si ho při pádu olízne, má ihned prožitek, že má jazyk více zasunout.

 • A nakonec tyto tři fáze spojit dohromady 🙂

NEDAŘÍ SE VÁM TO?

NEVĚŠTĚ HLAVU. KAŽDÝ LOGOPED ZNÁ NĚKOLIK DALŠÍCH TRIKŮ, JAK HLÁSKU VYVODIT. POKUD TEDY JSTE OPAKOVANĚ NEÚSPĚŠNÍ, NEVÁHEJTE HO VYHLEDAT. URČITĚ PRO VÁS BUDE MÍT NĚJAKÉ ŘEŠENÍ. 🙂

Můžete také využít SKYPE KONZULTACI přímo se mnou. Více se o ní dočtet ZDE >>>>

 

 

Pracovní materiály

  

  

Tyto produkty najdete v e-shopu  www.logopediesusmevem.cz

ringspiralbinder_836x1155Nácvik výslovnosti může být opravdová zábava, když víte, jak na to. Proto jsem pro vás sepsala e-book, kde najdete více než 60 hravých cvičení k nácviku správné výslovnosti jakékoli hlásky.

E-book je spolu s pracovním sešitem v prodeji ZDE >>>

 

 

 

 

ringspiralbinder_836x1155 (1)

Nácvik výslovnosti může být někdy zkomplikován tím, že dítě neslyší hlásku ve slovech. Takže když si neuvědomuje, kde je např. ve slově KOLO hláska K, nemůže ji tam pak ani vyslovit.

Proto se u některých dětí musíme také věnovat intenzivně rozvoji sluchového vnímání, aby byla úprava výslovnosti úspěšná. Pro takové případy jsem se rozhodla vytvořit druhý díl LOGOPEDIE NA DOMA – sluchové vnímání.

E-book je spolu s pracovním sešitem V PRODEJI ZDE.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *