Co vás čeká na mém blogu a proč jsem se rozhodla psát o logopedii?

Velice dobře si pamatuji na pětiletého černovlasého chlapečka, říkejme mu třeba Péťa, kterého přivedla maminka ke mně do ordinace. Byl milý, usmíval se a na první pohled to vypadalo, že naše společná práce bude mít skvělý start. Až do chvíle než promluvil. Péťa totiž ve svých pěti letech říkal pouze krátká a velmi nesrozumitelná slova.

Ačkoli je můj mozek zvyklý si chybnou řeč dětí rychle překódovat do správné podoby, u Péti se mi to moc nedařilo. Jeho řeč byla po formální stránce velmi narušená. Stejně jako na Péťu, pamatuju si i na první větu, kterou mi jeho maminka tenkrát řekla. Zní mi totiž v hlavě dodnes.

„Chtěla jsem s ním přijít už dávno, ale náš dětský lékař nám nedal doporučení. Říkal, že logopedi mají málo práce a nejradši by měli děti v ordinaci už ve třech letech, a to je prý zbytečné. Tak jdeme až teď. Doufám, že to není pozdě,“ dodala.

Já se tenkrát nezmohla na vhodnou odpověď, ale ve skrytu své profesní duše jsem věděla, že už tu měli být dávno. Z mé praxe vím, že většina dětských lékařů posílá děti na logopedii včas. Případů, jako je Péťa, naštěstí není mnoho. Nicméně tenkrát jsem s panem doktorem v jedné věci souhlasila.

Takové dítě, jako byl Péťa, bychom opravdu rádi viděli už ve třech letech.

Proč?

Zejména proto, že už v tomto období jde vývoj řeči po linii, která se od normy už výrazně odklonila, a je tedy čas hravou formou vývoj řeči podpořit tím správným směrem.

Většina dětí ve třech letech logopedii opravdu nepotřebuje. Obvykle stačí doporučení, které dítě zpravidla obdrží při pětileté prohlídce u dětského lékaře (nejčastěji z důvodu nesprávné výslovnosti některých hlásek). Proto, aby případů, jako byl Péťa, v logopedických ordinacích ubývalo a aby se děti k potřebné péči dostaly včas, rozhodla jsem se formou tohoto blogu působit na poli logopedické prevence.

Co je logopedická prevence?

Logopedická prevence si klade za cíl předcházet poruchám řeči nebo alespoň mírnit následky poruchy již vzniklé. K tomu je především potřeba dostatečné a odborné informovanosti rodičů. Na svém blogu bych proto chtěla pravidelně a obsáhle informovat rodiče dětí o možnostech prevence poruch řeči tak, aby se ve vývoji řeči dítěte neobjevilo zbytečné klopýtnutí.

Na jaká témata se můžete těšit?

– prevence poruch řeči v kojeneckém věku

– prevence poruch řeči v batolecím věku

– prevence poruch řeči v předškolním věku

– dědičnosti a poruchy řeči

– nejčastější příčiny poruch řeči

– souvislost poruch řeči s vývojem motoriky, zraku a sluchu a paměti

– poruchy řeči a růst zubů

– poruchy řeči a školní zralost

– poruchy řeči u dětí se sluchovým postižením

– poruchy řeči u dětí s mentálním postižením

– poruchy řeči u dětí s autismem

– poruchy řeči u dětí s tělesným postižením

– jak najít dobrého terapeuta

– forma a obsah logopedické péče

– odborná vyšetření potřebná pro vývoj řeči

– jednoduchá cvičení podporující vývoj řeči

– nácvik výslovnosti některých hlásek v domácím prostředí

– pracovní sešity pro nácvik hlásek a podporu vývoje řeči

– prvky montessori pedagogiky ve vývoji řeči

– pomůcky ke stimulaci správného vývoje řeči

– alternativní formy komunikace

Těším se, že se tak mohu stát průvodcem a usnadnit vám i vašemu dítěti cestu vývojem řeči. Budu vděčná, za jakoukoli zpětnou vazbu od vás, za vaše podněty a komentáře ke sdíleným informacím.

Martina Kolmanová
Jsem klinická logopedka, maminka tří dětí a nadšená propagátorka online logopedie. Se svoji rodinou zažívám již několik let život v zahraničí. Z mých tří dětí se plynule staly mluvčí dvou jazyků a já s nadšením sleduji jejich vývoj. Stejně tak s nadšením objevuji možnosti online světa a propojuji je s logopedií. Poskytuji online logopedickou péči. Jsem zakladatelkou e-shopu Logopedie s úsměvem, kde nabízím autorské logopedické obrázkové karty a pracovní sešity pro snadnější úpravu výslovnosti. Více informací se dozvíte zde. >>

E-shop Logopedie s úsměvem ZDE >>>

Obrázkové kartičky a pracovní sešity na logopedii, které děti milují a u kterých s chutí povídají zde.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů