Logopedická péče on-line

je pro vás nebo vaše dítě ideální volba, pokud:

 

  • Žijete v zahraničí a logopedická péče je pro vás na míle vzdálená.
  • Čekáte dlouho, než se dostanete na logopedii v místě vašeho bydliště.
  • Chcete se ujisitit, že vývoj řeči vašeho dítěte probíhá v pořádku.
  • Nevyhovuje vám časový rozvrh logopedické ambulance v místě vašeho bydliště.
  • Preferujete konzultace v odpoledních hodinách z pohodlí vašeho domova.
  • Nemůžete najít dobrého nebo volného logopeda v místě bydliště.

 

Jak probíhá on-line terapie z pohodlí vašeho domova?

Při on-line terapii pracujeme každý u svého počítače. Terapeut i dítě. Terapeut se připojí pomocí skypu s rodičem dítěte. Skype umožňuje dostatečně kvalitní přenos zvuku i obrazu, kvalita péče je tak zachovaná. Při terapii pracuje logoped s dítětem tak, že mu promítá (sdílí svoji obrazovku) na počítač dítěte. Dítě tedy vidí obrázky, které terapeut zobrazí. V případě přímého nácviku při dechových nebo artikulačních cvičení se obraz přiblíží a dítě může pohodlně sledovat ústa terapeuta jako vzor. Stejně tak dítě se může dostatečně přiblížit ke kameře, aby terapeut mohl dobře vidět pohyby, které dítě provádí.

 

Do terapie je více zapojen rodič. Občas musí podle návodu terapeuta nastavit např. polohu mluvidel, pomoci dítěti přidržet lehce bradu, nebo hlídat, aby např. nezaklánělo hlavu. V případě, že dítě ukazuje na obrázky, rodič musí kontrolovat, zda dítě správně odpovídá /resp. ukazuje/. Při terapii pracujeme také s tužkou a papírem. Hrajeme různé hry. Využíváme také různé aplikace pro iPad.

Starší děti (nad 6 let) jsou mnohdy u počítače samy. Rodič jen na začátku sdělí terapeutovi pokroky a na konci mu naopak terapeut shrne obsah terapie a spolu s dítětem předvede úkoly, které bude dítě procvičovat.

 

Po skončení terapie zasíláme rodičům shrnující e-mail s úkoly. Zasíláme také ukázková videa ke cvičení a naše obrázkové materiály s dílny Logopedie s úsměvem. Efektivita terapie je stejně úspěšná jako při přímé práci. Není ale vhodná pro děti s hyperaktivitou a sníženou pozorností.

 

 

Kdo bude pečovat o vývoj řeči vašeho dítěte?

Mgr. Martina Kolmanová, klinická logopedka s atestací

Jsem atestovaná klinická logopedka, autorka projektu Logopedie s úsměvem. Pracovala jsem s dětmi s různě těžkými vadami i dětmi zdravými. A to více než deset let. Mnoho zkušeností jsem také nasbírala jako trojnásobná maminka Prokopa, Jonáše a Beatky.

Před dvěma lety jsem se pustila do prozkoumávání možností on-line péče, protože mě život zavál na druhou polovinu zeměkoule a já mám svou práci natolik ráda, že jsem hledala možnosti, jak se jí věnovat i přesto, že jsem na míle daleko svým klientům. Vytvořila jsem blog, píšu pravidelně články, přispívám do facebookové skupiny Logopedie s úsměvem. 

Věnuji se také psaní e-booků o logopedii. A aby toho nebylo málo, zahájila jsem po nějakém čase také on-line logopedickou péči. Protože mi přímá práce s dětmi chyběla. Zpočátku jsem váhala, zda něco takového vůbec půjde. Ale první nadšení dětští klienti mě přesvědčili, že to jde a velmi snadno. Důkazem je již několik klientů, kteří úspěšně zlepšili své komunikační dovednosti skrze on-line logopedii.

Více o Martině si můžete přečíst zde.

Mgr. Linda Rathousová, logopedka

Jsem vystudovaná logopedka, toho času na cestách po jihovýchodní Asii. Sbalená v batohu, se sluchátky a počítačem, stojí přede mnou nová výzva. Cestovat a pracovat. Pracovat s vámi i vašimi dětmi.
 
Dva roky jsem strávila v Montessori škole jako osobní asistentka chlapce s autismem a vím, že problémy v komunikaci nemusí být způsobeny jen šišláním nebo ráčkováním. Komuniakce je propojením verbálních a neverbálních projevů, emocí, tázání a odpovídání. A to je pro mě logopedie. Otázky, odpovědi, souvislosti.
 
Vlastně se celý život ptám. Hledám souvislosti. I vám pomůžu vhodně klást otázky. Někdy je dobře položená otázka více než odpověď. A společně zapracujeme na tom, aby vaše díte správně vyslovovalo všechny hlásky, nekoktalo a už se nikdy v životě nestydělo zeptat, na to, co ho zajímá. Aby se prostě nebálo kumunikovat.

Více o Lindě si můžete přečíst zde.

 

Obrázkové materiály, které používáme.

Pracujeme s obrázkovým materiálem, který pochází z dílny Logopedie s úsměvem. Tyto materiály budete mít také k dispozici pro domácí přípravu. Zde jen malá ukázka, více najdete na našem e-shopu.

 

 

On-line péče Logopedie s úsměvem, co nabízíme?

60 minutová diagnostika vývoje řeči pro děti od 4,5 let. Je určena pro rodiče dětí, kteří chtějí zjistit, zda probíhá vývoj dítěte v pořádku. Doporučit možnosti podpory vývoje řeči nebo také zahájit on-line terapii.

30 minutová logopedická terapie pro děti od 4,5 let a pro dospělé. Terapie probíhá on-line přes skype. Před zahájením konzultací je potřeba se objednat nejprve na diagnostiku, kde terapeut vyhodnotí potřebnost terapie.

60 minutová konzultace pro rodiče, kteří chtějí poradit s vývojem řeči dítěte. Je určena rodičům menších dětí (do 4,5 let) případně rodičům starších dětí, kteří potřebují cokoli zkonzultovat nebo se poradit.

Zkušenosti rodičů s on-line péčí

LOGOPEDICKÁ TERAPIE: Mé okolí se na začátku děsilo, když jsem jim řekla, že Matýsek bude mít logopedii online. Mysleli si, že to nemůže fungovat. Já jsem ale měla jasno. Chtěla jsem člověka, který svou práci dělá PROTO, ŽE JI MILUJE. A také jsem hledala člověka, který bude vnímat i psychiku, duši mého dítěte. Když jsem tedy dostala kontakt na Martinu, neváhala jsem a vyzkoušela to. Výsledek je skvělý. Už za 6 lekcí Matýsek plynule v řeči používá písmeno „K“, které předtím neuměl ani vyslovit, „L“ už zvládáme v jednotlivých slovech a „Ř“ je také na spadnutí. A potíže, které jsme museli při online terapiích překonat? Samozřejmě, že nějaké byly. Jednou nám blblo připojení. A taky se Matýsek musí naklánět k obrazovce, aby Martina viděla jeho pusinku v akci. To jsou pro mě ale maličkosti, které řešíme i při skypování s babičkou. A terapie proběhla účinně i s nimi. To je nakonec to jediné, na čem mi záleží. Matýsek začíná krásně mluvit a ještě k tomu se na terapii těší. Ptá se vždycky: „A mamí, uvidím zase tu paní v počítači?“ Pro mě to byla šťastná volba a jsem s ní velmi spokojená.

Markéta Strnadová, expertka na fyzioterapii, www.marketastrnadova.cz

Anebo máte jen rychlý dotaz, který vám můžeme zodpovědět?

Zeptejte se ZDE